Реставрація старовинних ретро-автомобілів — надзвичайно складна область, що потребує знання історичних прийомів автомобілебудування, техніки фарбування, характеристики та параметрів використовуваних в ті часи матеріалів тощо.
Чому люди реставрують старі автомобілі? Для одних це хобі, для інших — можливість повернутися в часи своєї молодості, коли «і повітря було чистішим, і небо — синішим». Не можна заперечувати, що ретро-автомобілі у відмінному стані можуть коштувати досить дорого, тому реставрація — це ще й можливість зробити непогану інвестицію.
Також варто підкреслити, що дане заняття має велике пізнавальне значення, адже автомобілі, що проходять ремонт, потім стають музейними предметами, які допомагають передати дух минулої епохи.
Як відбувається реставрація старих автомобілів
Сьогодні види виконуваних робіт, як і необхідне обладнання для реставрації, мало чим відрізняються від тих, що застосовуються при ремонті сучасних автомобілів. Залежно від стану певного ретро-автомобіля йому може знадобитися:
- кузовний ремонт;
- ремонт двигуна;
- ремонт ходової частини;
- реставрація салону;
- фарбування кузова і таке інше.
Варто зазначити, що цим займаються переважно ентузіасти, а у звичайних автомобільних сервісах дуже складно чи навіть неможливо знайти фахівців, котрі візьмуться за таку роботу та гарантують очікуваний вами результат.
Чому автомобілі потребують реставрації? Передусім, через загальну зношеність та невпинний плин часу. Середній термін слугування сучасного автомобіля становить усього 10–15 років, а деяким ретро-автомобілям виповнилося 100 та навіть більше років!
Розбирання кузова автомобіля
Початок процесу ремонту ретро-автомобіля — розбирання кузова. Робота виконується за можливості максимально дбайливо та обережно, оскільки пошкоджені в процесі розбирання елементи вже не замінити на підхідні аналоги.
Розбирання кузова відбувається таким чином, щоб зберегти та використовувати надалі якомога більше оригінальних потенційно функціональних елементів. Передусім, це необхідно для збереження оригінального та неповторного характеру кожного ретро-автомобіля.
Особлива увага приділяється різним типам декору, а також оббивці, тобто елементам, що визначають візуальний характер даного автомобіля. Кожен пункт ремонту передбачає ретельну каталогізацію та описання деталей, а також документування вжитих заходів.
Оновлення та реставрування елементів кузова
Другим кроком у відновленні краси старовинних автомобілів є демонтування окремих елементів конструкції та їх подальше реставрування й фарбування. Це дозволяє вільно працювати з кожним вузлом, який надає автомобілю блиск, а також розкриває його внутрішній механізм.
Такий метод роботи дозволяє прискорити весь процес, оскільки бригади малярів, слюсарів та механіків можуть працювати паралельно. Щодо технологій фарбування, використовуваних у цьому процесі, часто в них застосовуються однокомпонентні продукти, що пов’язано з низькою стійкістю до атмосферних факторів. Тому лакування необхідно виконувати з використанням додаткової ґрунтовки.
Відновлення двигуна та ходової
Однак найскладнішим та найбільш трудомістким етапом ремонту ретро-автомобіля виявляється відновлення та ремонт деталей ходової частини та системи привода.
До процесу належить низка заходів, які полягають не лише в ремонті наявних деталей, а й в пошуку та купівлі деталей через нестачу чи пошкодження автентичних елементів, щоб вони максимально відображали дух даного автомобіля.
Зазвичай цей етап робіт виконується в декількох незалежних майстернях та цехах, що спеціалізуються на виробництві та ремонті конкретних деталей. Завершальний етап — збирання та налаштування автомобіля, що дозволяє побачити транспортний засіб у геть новому світлі.
Як ретро-машини потрапляють до ремонтних майстерень?
Зазвичай старі автомобілі потрапляють до майстерень безпосередньо від їхніх попередніх власників чи спадкоємців. В першому випадку хазяїну буває складно розлучитися зі «старим другом», тож він час від часу проводить реставрацію та необхідний ремонт.
У другому випадку замовником реставраційних робіт є молоді люди, метою яких може бути як отримання прибутку від подальшого продажу авто колекціонерам, так і особисті мотиви (наприклад, пам’ять про батьків).
Залежно від того, скільки треба часу на реставрацію авто та які матеріали знадобляться, буде визначатися фінальна вартість робіт. Суми тут можуть бути досить серйозними, проте справжніх поціновувачів ретро це ніколи не зупиняло.
Як доглядати за ретро-автомобілем?
Догляд за колекційним автомобілем дещо відрізняється від догляду за автомобілем, що тільки-но полишив автосалон. Причому йдеться не лише про зовнішній вигляд, а й в першу чергу про стан його механічних компонентів. Все це для того, щоб автомобіль залишався надійним якомога довше та гарантував незабутні враження від водіння.
Регулярні перевірки та обслуговування
Догляд за колекційними ретро-автомобілями потребує дуже глибоких знань та досвіду, тому ми маємо доручити періодичні перевірки, діагностику та інше обслуговування класичних автомобілів компаніям, що спеціалізуються в цій області.
Правильне зберігання
Велике значення для стану має спосіб зберігання колекційного автомобіля. Передусім це має бути сухе місце, щоб компоненти додатково не зазнавали корозії, і всередині не утворювалася пліснява.
Друга умова — наявність вентиляції. Треба залишити вікна хоча б частково відкритими, щоб забезпечити регулярний доступ свіжого повітря для захисту від утворювання неприємних запахів. Якщо в гаражі є вікна, треба попіклуватися й про тент для кузова, аби фарба не потьмянішала та не пошкодилася під впливом сонячних променів.
Миття та нанесення воску
Лакофарбове покриття колекційних автомобілів також потребує належного догляду. Для цього необхідно часто мити кузов, видаляючи пил, кіптяву та інші часточки, які можуть пошкодити покриття. Наступним етапом також має стати захисне воскування, яке слід робити не рідше, ніж один раз на пів року.
Регулярні поїздки
Колекційний автомобіль має радувати не лише наше око, а й інші органи чуття, тому його варто брати для періодичних поїздок. Це не лише принесе вам задоволення, а й буде гарантувати ефективність механічних компонентів, що потребують постійного запуску.
Догляд за ретро-автомобілем — приємне заняття для більшості власників. Однак для того, аби транспортний засіб якомога довше зберігав свій зовнішній вигляд та працездатність, велике значення має регулярний та ретельний контроль над його станом.