Каталізатор в авто

Навіщо потрібен каталізатор вихлопної системи

Перш ніж піти в навколишнє середовище, відпрацьовані гази двигуна внутрішнього згоряння проходять у вихлопну систему. У системі передбачено каталізатор, який доводиться періодично міняти, тому що він забруднюється. 

 

Цей елемент вихлопної системи розроблено для очищення відпрацьованих газів за рахунок нейтралізації деяких шкідливих речовин у їхньому складі. Нейтралізація відбувається завдяки тому, що шкідливі сполуки вступають в реакцію хімічного характеру і перетворюються на безпечну речовину. У результаті вихлоп стає чистішим і чинить менше негативного впливу на навколишнє середовище. Це єдине, для чого потрібен каталізатор, але ця функція важлива, оскільки від рівня очищення вихлопу залежить екологічність автомобіля. Нейтралізація шкідливих речовин відбувається за температури щонайменше 300 °C, а тому за холодного двигуна відпрацьовані гази не очищаються.

Каталізатор: визначення та конструкція вузла

Форма каталітичного нейтралізатора аналогічна колбі. В області випускного колектора знаходиться вхідний патрубок. Ця ділянка є частиною вихлопної системи, тому знайти каталізатор в машині досить просто. Каталітичний нейтралізатор локалізуються безпосередньо за випускним колектором, а його конструкція передбачає наявність таких елементів:

  • Корпус пристрою;

  • Теплового екрану;

  • Місця для датчиків кисню;

  • Сот;

  • Каталізаторів для утримання токсичних речовин



У результаті очищення склад вихлопних газів містить у собі виключно воду, азот і вуглекислий газ

Як перевірити каталізатор на справність?

Під час експлуатації в стільники каталітичного нейтралізатора потрапляє нагар, що призводить до їхнього засмічення. У результаті істотно зменшується пропускна здатність пристрою, що призводить до збільшення ймовірності деформації внутрішньої порожнини. У підсумку, каталізатор перестає справлятися зі своєю роботою. 

 

До основних ознак несправного каталізатора із забитими стільниками належать:

  • Стукіт, що лунає з-під кузова автомобіля, вказує на деформацію сот;

  • Зниження динамічних показників двигуна внутрішнього згоряє;

  • Наявність запаху сірководню у відпрацьованих газах;

  • Проблематичний запуск мотора.

 

Первинні ознаки забитих сот у каталізаторі дають про себе знати після проходження пробігу не менше 100 тис. км. Єдиним винятком у цьому разі виступають сажові та керамічні каталізатори. Через їх механічне пошкодження термін експлуатації може бути значно коротшим і закінчитися в будь-який час.

Як почистити каталізатор?

Результативність процедури може бути тільки за умови наявності не сильно забрудненого пристрою. Це пов’язано з тим, що при накопиченні нагар твердне і в такому стані його змити буде неможливо. Тому за появи перших ознак забруднення необхідно провести його демонтаж і очистити за допомогою рідини для чищення карбюратора. Може знадобитися повторне проведення маніпуляції для досягнення бажаного результату.

 

Для того, щоб не замислюватися над тим, як очистити каталізатор, необхідно систематично проводити його мийку, використовуючи спеціальні чистячі присадки. Після заливки їх у бензобак, вони очищають від нагару не тільки стільники каталізатора, а й усі інші елементи вихлопної системи. Перед очищенням каталітичного нейтралізатора рекомендується постукати по ньому твердим предметом. Якщо під час ударів з’являється дзвінкий звук, то це вказує на те, що стільники пошкоджено, а чищення вони не потребують.

В чому цінність каталізаторів?

Найціннішим у цьому пристрої є каталітично активні речовини, що містять у своєму складі платину, родій, іридій і паладій. Цими дорогоцінними металами обробляються стінки сот, які під час реакції з вихлопними газами забезпечують очищення вихлопу. Залежно від типу каталізатора, платину та іридій можна за певну плату здати на переробку.



Фахівці автосервісу Auto Master мають великий досвід в обслуговуванні даного елемента вихлопної системи. Наші майстри якісно проведуть діагностику, чистку каталізатора або його повну заміну на нову деталь. На СТО Auto Master в Києві безпомилково визначається технічний стан каталізатора і проводиться заміна даного пристрою в найкоротші терміни.

viber telegram